Bukott csillag

A sportfotós átka mindig redundáns volt. Évről évre, városról városra egy csomagban utazik, követve a versenyt, amikor olyan képeket keres, amelyek a dobozpontok díszítése fölé emelkednek és tovább alakítják a kollektív sporttudatunkat. David Burnett első felvétele az ilyen fajta történelem megragadására az 1984. évi Los Angeles-i nyári olimpián jött. Mary Decker, világszínvonalú futó és amerikai kedves, Peggy Fleming és Chris Evert hagyománya szerint, a 3000 méteres versenyen vett részt a atlétika versenyének utolsó napján. Már nem "Little Mary Decker", a New Jersey-i pigtail lány-csoda, aki 14 éves korában állította elő első amerikai rekordját. Most 26 éves volt, és frissen szerepelt az 1500 és 3000 méteres versenyek győzelmeiből a helsinki világbajnokságon. az előző évben.

Tüzes fellebbezése ígéretet tette arra, hogy a verseny húsz évvel ezelőtti hónapban a játékok kiemelt eseménye lesz. Adott volt az, hogy nyeri. De a sport szépsége természetesen az, hogy soha nem hagytak el egyetlen következtetést sem.

A 37 éves Burnett a Time Magazine megbízásán volt a Contact Press Images-n keresztül, a kilenc évvel korábban társalapító fotóügynökségnél. "Körülbelül egy hetet fedeztem a terepet, " emlékszik vissza. "És mindezen fotósok körül voltak nyolc milliárd lencsével és motoros kamerákkal a wazoo fölött." Csalódottan kitört a Memorial Colosseumban, ahol a pálya futballpályát körözte a célvonalon összegyűlt csoporttól. "Arra gondoltam, hogy a fenébe is, olyan helyet fogok találni, ahol nem kell harcolnom, hogy üljek vagy álljak. Tehát asszisztensem és a pályán sétálva találtunk egy nagyszerű kis helyet a 30 yardos vonal szemben." a fény szépen esett délután, és nagyon csendes volt. Vicces dolog az, hogy minden ismert fotós talált helyet - napfény, vagy Decker anyjával egy könnyes pillanatra -, hogy különleges képet kapjanak. " Aztán a játékok egyik felejthetetlen eseménye közvetlenül az ő előtte történt.

Zola Budd, egy 18 éves dél-afrikai mezítláb versenyzéséről ismert hírhedt, hogy vitatható körülmények között csatlakozott a brit pályahoz, szülővárosának apartheid politikája miatt az olimpia tisztviselői betiltották a játékokból. Ha kevesebb, mint három kört tettek volna meg, és Budd vezette a Deckert, a két kapcsolatba lépett, és Decker a földre zuhant. "Az első gondolatom az volt, hogy" fel kell kelnem "- mondta Decker később a Sports Illustrated-nek . "Úgy éreztem, hogy a földhöz vagyok kötve."

Tom Jordan, a könnyűfutás promótere, a colosseum-standokon volt. "Sokkban voltam" - emlékszik vissza. "Olyan érzés volt, hogy állítsa le a versenyt. Ezt újra meg kell tennünk. "

Budd a hetedik helyet érte el a versenyen, könnyeivel a több mint 85 000 rajongó előtt, akiknek többsége, úgy tűnt, aludtak. A pálya tisztviselői először Buddst akadályoztatásból kizárták, majd a verseny filmjeinek megtekintése után visszaállították őt. Karrierje soha nem fogja teljes mértékben kiaknázni a lehetőségeket. Manapság Budd Bloemfonteinben, Dél-Afrikában él, ahol családot nevel és állítólag örömömre fut, a verseny feszültsége nélkül.

Egy évvel a Los Angeles-i esemény után Mary Decker Slaney - 1985. januárjában feleségül vette a Richard Slaney brit diszkó-dobót - legyőzte Buddát egy Londonban történt visszajátszás során, és két későbbi találkozóján meggyőzné Buddot. De a sérülések sújtották Slaney-t, és 1997-ben állítólag tiltott teljesítmény-fokozó anyagot használták. Két évre felfüggesztette a versenyt, mielőtt a pályatisztviselők felmentették volna. Mindent egybevetve 36 amerikai futórekordot állított fel, körülbelül 17 hivatalos és nem hivatalos világrekordot. 2003-ban bevezették a Nemzeti Távfutó Hírességek Hallába.

Időközben a könnyűfutás felnőtt. "A sport sokkal profibbá vált az elmúlt két évtizedben" - mondja Jordan, aki a Prefontaine Classic rendezvényének igazgatója lesz az Oregonban, Eugene-ben évente megrendezésre kerülő Prefontaine Classic rendezvénynek. "Jobb a fizetés, és a sportolóknak ügynökök, masszőrök, pszichológusok és edzők is vannak." A siker, ha egyszer győzelmekben és haszonkulcsokban mérjük, most annyira a cipő-jóváhagyások és a film képtárak kérdése. És mégis, a pályacsillagok nem kapják meg azt a figyelmet, amelyet valaha tettek. 1980-tól 1985-ig Decker négyszer megdöntötte a Sports Illustrated borítóját, amelyhez csak egy másik nő illeszkedett - Elle Macpherson szupermodell, akinek a bikini megjelenése nem pontosan az atlétikát ünnepli. A atlétika sportolók százszor jelentek meg a magazin borítóján az 50 éves történetében - ám az elmúlt évtizedben csak ötször.

Slaney, aki nem válaszolt a történet megkérdezésére, Eregnőben (Oregon) él, és tovább folytatja edzését. "Úgy gondolom, hogy a '84 valószínűleg az olimpia, amelyet meg kellett volna nyernem, vagy azt hiszem, hogy nyertem volna, ha nem estem volna le" - mondta az elmúlt évben az Eugene Regisztráció őrének, és hozzátette: "Úgy nézek rá, történelem, olimpiai történelem, és valóban úgy érzi, mintha egy életen át egy másik volt. "

Az az augusztus délutáni emlékezet továbbra is élénk: Burnett képe egy gyűrött és vigasztalhatatlan Deckerről, amely a győzelem felé vándorol, amely másodpercekkel korábban elérhetetlen volt. Az azonnali klasszikus fénykép alakította ki, ha nem váltotta fel az esemény emlékét, és úgy tekintjük, hogy fájdalmasan pontos ábrázolása ábrázolt álmokról. "Az volt a nap, " mondja Burnett. "Valóban sportfotós lettem."